1.1راز پیشرفت بزرگ‏ بازار اطلس و افتخار عظیم همه دست‏ اندرکاران این پروژه ی فاخر در حال احداث‎، کار و تلاش بی‏ وقفه زیر سایه آستان قدس رضوی است.
سبقه ی مشارکت آستان قدس رضوی و الماس تابان کیش در پروژه بزرگ‏ بازار اطلس ریشه‏ دار است، زیرا شریک اصلی پروژه، آستان قدس رضوی است.
مدیران فنی و عمرانی آستان قدس رضوی از ابتدا و در طول اجرای پروژه، به طور مستمر بر روند امور نظارت دقیق و میدانی‏ داشته و بازدیدهای دوره ‏ای و ماهانه از پروژه انجام میدهند.

یکی از این بازدیدها در تاریخ پنج‏شنبه سی ام بهمن ماه بود؛ اعضای کمیسیون مشارکت های آستان قدس رضوی شامل مهندس سید محمد پژمان معاون وزیر (راه و شهر سازی) و مدیر عامل سازمان ملی زمین و مسکن، مهندس خلیل اکبری معاونت فنی مهندسی آستان قدس رضوی، مهندس اسماعیل‏زاده معاونت توسعه مدیریت و پشتیبانی آستان قدس رضوی، مهندس محسنی معاون املاک‏، اراضی و موقوفات آستان قدس رضوی، مهندس گلمکانی معاونت مالی اداری سازمان توسعه و عمران جنوب خراسان، مهندس مظهری کارشناس امور مشارکت‏های آستان قدس رضوی و مدیران پروژه بزرگ‏ بازار اطلس از بازدید کنندگان این پروژه بودند.
مهندس عبدا… کاویانی مدیر روابط عمومی شرکت الماس تابان کیش در ابتدای این بازدید ضمن عرض خیر مقدم از سوی شرکت عمران و توسعه خراسان بزرگ و شرکت الماس تابان کیش گفت: پروژه بزرگ ‏بازار اطلس به عنوان هویتی زنده و در حال پیشرفت، تنها به یمن و برکت مشارکت و مالکیت آستان مقدس حضرت علی بن موسی الرضا علیه آلاف التحیه والثناء به توفیقات فراوانی دست پیدا کرده است.
در طول بازدید مهندس بهزاد صباغ‏زاده که کارشناس مقیم آستان قدس رضوی در پروژه بزرگ‏ بازار اطلس است، توضیحات لازم را به اعضای کمیسیون ارائه کرد.
اعضای کمیسیون مشارکتها بیشتر گوش می‏کردند و گاهی از مدیران فنی که پا به‏ پای آنها با ریتم تند، مسیر بازدید را می‏ پیمودند، سوال‏های کوتاهی می‏ پرسیدند.
یکی از مدیران فنی پروژه توضیح داد: ۷۰ درصد سقف‏ها اجرا شده است. دیوارهای برشی ۷۳ درصد، دیوارهای حایل ۱۰۰ درصد، از ۳۵ هزار متر مربع سرامیک کف‏ها، ۵۵ درصد و بخش تاسیسات مکانیکی ۱۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.
مهندس پژمان عضو کمیسیون مشارکت ها در ادامه پرسید: برنامه زمانی برای راه ‏اندازی و بهره ‏بردا‏ری‏ چگونه بوده و آیا تدوین شده است که مهندس صباغزاده پاسخ داد: برای راه ‏اندازی بزرگ‏ بازار اطلس برنامه‏ ای که هر کدام از بخش‏های پروژه بازار را جدا جدا افتتاح کنیم،‏ نداریم.
اعضای کمیسیون درباره پارکینگ‏ها و اینکه در کدام بخش از پروژه قرار دارد و روند احداث و پیشرفت آن چه وضعیتی دارد، سوالهایی کردند و کارشناس مقیم آستان قدس رضوی در پروژه بزرگ ‏بازار اطلس پاسخ داد که بزرگ ‏بازار اطلس با پشت‏ بام، ۴ طبقه پارکینگ دارد که حتی میتواند پیش از افتتاح بزرگ بازار اطلس مورد بهره برداری قرار گیرد.
در ادامه بازدید، کارشناس مقیم پروژه توضیحات دیگری اضافه کرد: دیوارها به شکل پیش ‏ساخته بوده و ۴۰ هزار مترمربع سطح کل دیوارهای جدا کننده مغازه ‏ها است و از هم ‏اکنون این دیوارها در پروژه در حال اجراست. پرسش دیگر مهندس پژمان درباره زمانبندی‏ احداث پروژه بود که مهندس فرشید عالمی معاونت فنی مهندسی شرکت الماس تابان کیش پاسخ داد: برنامه زمانبندی مصوب پروژه ۴۸ ماه میباشد، اما با عنایت به روند مناسب پیشرفت پروژه و دلایل دیگر، زمان بندی پروژه بر اساس ۴۲ ماه برنامه ریزی شده است تا بتوان زودتر از برنامه مصوب پروژه را به بهره برداری رساند. او در ادامه وقتی مهندس پژمان پرسید که روند اجرای پروژه نسبت به برنامه زمانبندی چگونه است پاسخ داد: پروژه نسبت به برنامه ۴۲ ماهه، نزدیک به یک درصد عقب است. مهندس صباغزاده اضافه کرد که البته با بهبود وضعیت هوا این موضوع نیز رفع خواهد شد.
پژمان در ادامه گفت: فکر می‏کنم بتوانید بخش‏هایی از پروژه را زودتر تمام کنید. مهندس عالمی توضیح داد که برای طبقه مگامارکت چنین برنامه‏‏ای در دستور کارداریم. تلاش می‏کنیم اواسط سال ۹۴ مگامارکت را جهت راه‏ اندازی آماده کنیم و البته همزمان خریداران مغازه‏ ها نیز ملزم ‏شوند دکورهای واحدهای تجاری را شروع کنند و انشاالله اواخر سال ۹۴ پروژه به مرحله شروع راه اندازی خواهد رسید.
کارشناس مقیم پروژه نیز توضیح داد: از ابتدای ۹۲ که کار شروع شده‏، پروژه حتی یک روز تعطیلی نداشته ‏است. مهندس عالمی هم اضافه کرد: قراردادهای کل پروژه بسته شده است. حتی قراردادهای آسانسور، پله برقی و هر دو پوسته نما و ضدحریق، بسته شده است. قراردادهای کل تاسیسات هم بسته شده است. که از هم‏ اکنون در حال اجراست.
در بخش دیگری از بازدید مهندس عالمی گفت: ارتباط آخرین طبقه تجاری با پارکینگ‏ها با رمپ برقی است. در ابتدا این ارتباط فقط با آسانسور بود اما وقتی تصمیم گرفته شد یک طبقه به مگامارکت اختصاص داده شود، رمپ برقی نیز پیش بینی گردید؛ برای اینکه افراد به راحتی با چرخ دستی خرید خود به محل پارکینگ بروند. تعداد پله برقی‏ ها ۳۲ دستگاه و ۲۰ دستگاه آسانسور داریم که کیفیت آنها دارای بالاترین استانداردهاست.
دکتر گل محمّدی معاونت بازاریابی شرکت الماس تابان کیش در پاسخ به این سئوال که «چه تمهیداتی برای بهره برداری و رونق آتی بزرگ بازار اطلس درنظر گرفته اید؟» گفت: با تمام توان و تلاش خود در راستای ساخت این مجموعه عظیم در کلاس پنج ستاره جهانی هستیم، اما اعتقاد داریم که این مقدار کافی نیست و باید ستاره ششم را با افتتاحیه شکوهمند به آن افزود و این مهم محقق نخواهد شد مگر با مدیریت بهره برداری صحیح که از مدتی قبل مطالعات و تحقیقات آن شروع شده است. دکتر گلمحمّدی به این مقدار بسنده نکرد و افزود: اما باور داریم که این شش ستاره به تنهایی نمیتوانند موجبات رونق و رضایتمندی ذینفعان را فراهم کنند. باید ستاره هفتم که فرآیند نرمافزاری و مغزافزاری تجارت در بزرگ بازار اطلس است نیز به کار گرفته شود و این تنها و تنها در گرو همکاری و مشارکت مالکین واحدهای تجاری خواهد بود، به همین منظور اقدام به برگزاری دورههای آموزشی ماهیانه ویژه کسبه عزیز با همکاری اتحادیه های محترم صنفی نموده ایم تا مهارتها و دانش آنها را برای حضور در چنین مجموعه ی عظیمی افزایش دهیم که به لطف پروردگار سومین دوره ی آن در تاریخ ۱۵ اسفندماه برگزار خواهد شد.
وی در ادامه گفت: در تلاش هستیم تا این مجموعه یک آدرس ساده و کوتاه داشته باشد: «مشهد؛ بزرگ بازار اطلس» و این مهم اتفاق نخواهد افتاد مگر آنکه شعار بزرگ بازار اطلس که «هوای تازه تجارت» است، محقق شود. هوای تازه تجارت، کیمیایی است که تجارت و بازار ما از فقدان آن رنج میبرد.
بازدید تمام شد و مهندس پژمان مطالب ارزشمندی را به مدیران پروژه فرمودند: این پروژه توانسته نزد فعالان فضای کسب و کار اعتماد خوبی کسب کند, لذا با توجه به این مهم راه‏ اندازی پیش از موعد بخشی از پروژه، آن اعتماد را افزون خواهد ساخت. این شرایط بسیار خوبی برای شما ایجاد می‏کند و بدانیدکه غالبا پروژه‏ های مشابه مقید به زمانبندی و افتتاح همزمان تمام پروژه نیستند.
مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن اضافه کرد: اینکه درپروژه اطلس سه طبقه از پروژه هم‏کف محسوب می‏شود، از معجزات پروژه است. از لحاظ طراحی و مهندسی پروژه با تهدید روبه رو بوده اما شما تهدید را به یک فرصت استثنایی تبدیل کرده ‏اید و انصافا بهترین بهره را برده اید. واقعا جالب است. مهم است که طرف از کجا وارد پروژه میشود، با این حساب از سه ورودی می‏تواند وارد طبقات هم‏کف بشود، این در حالی است که هر بار از یکی از طبقات جدا وارد شده است. بسیار جالب و هوشمندانه است. واقعا حسن بزرگی است.
مهندس پژمان افزود: شاهد دقت و سرعت عمل نیز بودم. باید بتوانید با این دقت و سرعت عمل، بخشی از پروژه را زودتر از موعد راه ‏اندازی کنید. نکته اساسی آن است که مجموعه‏ ای با این همه زحمت و تلاش و وسعت از هم اکنون مدیریت بهره برداری را وارد مدار کرده است. اگر از حالا‏ در قراردادها، خریدارن مغازه از بزرگ ‏بازار اطلس، ملزوماتی را بپذیرند، وکالت یک سری از اختیارات را به مدیریت بهره ‏برداری بدهند، مدیریت این مجموعه پس از افتتاح و در مرحله بهره‏ برداری بهتر خواهد بود. بهتر است به فکر محیط پیرامونی پروژه و زیباسازی معابر نیز باشید. بعد از این بازدید فکر می‏کنم با این انضباط و دیسپلینی که در کار وجود داشت، جای تقدیر و تشکر فراوان دارد. پروژه بعد از گذشت دو سال، کمتر از یک درصد از زمانبندی فشرده خود انحراف دارد. این خیلی ارزشمند است. باز هم تاکید میکنم که مدیریت بهره برداری از هم اکنون با جدیت به کار خود بپردازد. اولویتتان کیفیت، بعد زمانبندی و در آخر قیمت باشد.

نوشتن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.