تاریخچه مدیریت ارتباط با مشتری

از دیرباز تا کنون مشتری نقش اساسی در خرید و فروش و رونق کسب و کارها داشته است. در همین راستا با گذشت زمان و تغییر نیازهای مشتریان مدیریت ارتباط با او نیز تغییر یافته است.

در دهه ۱۸۵۰ میلادی شرکت ها می‌توانستند هرآنچه که تولید می‌کنند را به راحتی بفروش برسانند ، چرا که در آن زمان توجه به راهبرد تولید مداری بود. پس از آن در دهه ۱۹۵۰ تجارت رنگ و بویی دیگر گرفت. صاحبان کسب وکارها بر بازاریابی متمرکز شدند و در نتیجه آن خود را موظف دانستند تا با تولید محصولات نیازهای مشتری را برآورده سازند.
از آن زمان تا کنون صاحبان کسب و کار و فروشندگان دریافتند که برای رسیدن به موفقیت باید بر اصل ارتباط با مشتری تمرکز کنند و از ابزار اصول ارتباطات تجاری بهره گیرند. این موضوع از نیمه دهه ۱۹۹۰ بیش از پیش مورد توجه قرار گرفت و به همین منظور تلاش برای خلق روش‌های جدید جهت ارائه کالا و خدمات با کیفیت بالا به مشتری افزایش یافت.
فروشنده کسی است که هنر و علم شناسایی ، خلق و ارائه ارزش را برای مشتری داشته باشد که این ارزش ها شامل رفع نیازهای مشتریان، افزایش رضایت آنان، پایین نگه داشتن هزینه و بالابردن کیفیت و …. می‌باشد. از آنجایی که ۹۳% از موفقیت شما در کسب و کارتان در گرو حرف زدن و ارتباط با مشتری می باشد، در مطالب آینده با ما همراه باشید تا با عناصر کلیدی این موضوع آشنا شوید.

نوشتن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.