یازدهمین نمایشگاه بین المللی مسکن ، انبوه سازی و فرصت های سرمایه گذاری

معاون اقتصادی شهرداری مشهد:
بخش خصوصی می تواند ایفا کننده تمامی نقش ها در توسعه شهر باشد
معاون اقتصادی شهرداری مشهد در یازدهمین نمایشگاه مسکن، انبوه سازان و فرصت های سرمایه گذاری در مشهد گفت: بخش خصوصی میتواند ایفا کننده تمامی نقشها در توسعه شهر مشهد باشد.
به گزارش روابط عمومی شرکت الماس تابان کیش، محمدرضا مزجی در پاسخ به این سوال که نقش بخش خصوصی در توسعه شهر به ویژه در مناطق کم برخوردار چیست؟ گفت: بهتر است بگوییم بخش خصوصی در توسعه شهر چه نقشی ایفا نمیکند. در واقع هر آنچه در رابطه با بهبود اوضاع مسکن و توسعه شهری مطرح است، میتواند توسط بخش خصوصی شکل بگیرد.
وی با تاکید بر ضرورت توجه به سرمایه گذاران خرد و کلان بخش خصوصی، افزود: استفاده از سرمایه گذاران بخش خصوصی خرد، دستخوش فراموشی شده است. ما تا کنون به نسبت به سرمایه گذاران بزرگ توجه کرده ایم و از همکاری موفق آنها به خصوص در زمینه مسکن بهره مند هستیم، اما در جذب سرمایه گذاران خرد توفیق کمتری داشته ایم.
مزجی تأکید کرد: باید بسترهای لازم را فراهم کنیم تا تمامی افراد علاقه مند به رشد و پیشرفت کشور و آماده برای نقش آفرینی در امور اجرایی را جذب و شرایطی ایجاد کنیم که بتوانند در قالب تشکلهای مختلف در زمینه مسکن فعالیت کنند.
معاون اقتصادی شهرداری مشهد در پاسخ به این سئوال که شهرداری برای به ثمر نشستن اقدامات توسعه ای که بخش خصوصی نظیر شرکت الماس تابان کیش در مناطق محروم فراهم کرده، چه کارهایی انجام میدهد، گفت: مدیران این پروژه ها میتوانند با مراجعه به شهرداری مشکلاتشان را با ما در میان بگذارند و خوشبختانه شهرداری قادر است برای حل همه مشکلات نسخه های لازم را تجویز کند.
وی افزود: در واقع وظیفه ما حل مشکلات پروژه هاست. حتی پروژه هایی که مستقل عمل میکنند، در صورت مراجعه به شهرداری میتوانند از خدمات ما بهره مند شوند. ما مشکلات آنان را بررسی و راه حل لازم را ارائه میکنیم.

3

مدیر کل امور اقتصادی و دارایی خراسان رضوی:
دولت بایـد زمینه توسعه مناطق کم برخوردار توسط بخش خصوصی را فراهم کند
به گزارش روابط عمومی شرکت الماس تابان کیش، دکتر سید علی شهابی در بازدید از یازدهمین نمایشگاه مسکن، انبوه سازان و فرصتهای سرمایه گذاری مشهد، گفت: با توجه به فرصتی که سرمایه گذاری استان، بخش عمران شهری، مراکز خرید و مراکز اقامتی در این نمایشگاه یافته اند، میتوان در زمینه معرفی پروژه ها به مصرف کننده و بسترسازی سرمایه گذاری جدید در استان اقدامات ارزشمندی را زمینه سازی و اجرا کرد.
نایب رئیس مرکز خدمات سرمایه گذاری خراسان رضوی در پاسخ به این سئوال که بخش خصوصی چه قدر میتواند به مدیران شهری و دولتی در جهت توسعه شهر کمک کند؟ گفت: بدون تردید حضور بخش خصوصی در حوزه اقتصاد یک اصل است. یعنی اگر به تاریخچه کشورهای توسعه یافته مراجعه کنیم، خواهیم دید توسعه این کشورها مدیون تلاش بخش خصوصی بوده است. در واقع حکومتهایی که «بازاردولت» هستند، پیشرفته ترند؛ هم در جهت رفاه عمومی و هم در افزایش سرانه درآمد برای مردم آن کشور.
وی افزود: کشور ما هم بر اساس قوانین بالادستی به خصوص اصل ۴۴ قانون اساسی در این مسیر گام برداشته که سهم بخش خصوصی در اقتصاد افزایش یابد و دولت ها نیز از برنامه سوم توسعه، سعی کرده اند که تصدیگری خودشان را کاهش دهند و این روند هم اکنون نیز در حال انجام است.
شهابی سرمایه گذاری بخش خصوصی در مناطق حاشیه شهر را فرصتی بینظیر برای توسعه این مناطق دانست و گفت: توسعه مناطق کم برخوردار و حواشی شهر از سیاستهای دولت است که با عنوان توازن منطقهای مطرح میشود و امید میرود با تکیه بر ارزشهای دینی نظیر عدالت، همه مردم کشورمان بتوانند از این امکانات رفاهی در سطح کشور و شهرمان به یک اندازه استفاده کنند و بحثهای مهاجرت هم مقداری تعدیل شود.
وی افزود: توصیه ما این است که شهرداری و متولیان تعریف فرصتهای سرمایه گذاری به مناطق کم برخوردار توجه جدی داشته باشند و پروژه هایی را در این مناطق تعریف کنند که با سرمایه گذاری بخش خصوصی، در نهایت پیشرفت متوازن مناطق گوناگون شهر را منجر شود.
شهابی با تاکید بر نقش سرمایه گذاران بخش خصوصی در ارتقای فرهنگی و اجتماعی حاشیه شهر، گفت: بخش خصوصی میتواند با ایجاد مراکز مختلف، مسئله مهم اشتغال در این مناطق را مرتفع سازد و نقش به سزایی را در رفع معضلات اجتماعی و فرهنگی ایفا کند.
مدیر کل امور اقتصادی و دارایی خراسان رضوی افزود: توصیه من این است که شرکتهای خصوصی، کارهایشان را در مناطق برخوردار و کم برخوردار تقسیم کنند و دولت نیز الزاماتی را طراحی کند که توسعه در مناطق گوناگون شهر به طور همزمان اتفاق بیفتد.
شهابی در بخش دیگری با ابراز خرسندی از سرمایه گذاری وسیع شرکت الماس تابان کیش در یکی از مناطق کم برخوردار مشهد اظهار داشت: اگر بخواهیم بخش خصوصی به طور جدی وارد اقتصاد ما شود، باید زمینه سوددهی سرمایه را فراهم کنیم. اگر بتوانیم زیرساختها را طوری آماده کنیم که بخش خصوصی نسبت به بازدهی مثبت آغاز پروژه در این مناطق اطمینان خاطر داشته باشد، نیمی از مشکلاتمان حل خواهد شد.
وی افزود: برای این کار علاوه بر کاهش ضریب ریسک در سرمایه گذاری، باید از گسترش حاشیه شهرهایی همچون مشهد جلوگیری کنیم. هرچند بودجه دولت محدود است، اما چنانچه بخش خصوصی در این مناطق وارد شود، میتوان با کمک نهادهایی مانند شهرداری برای هر دو طرف درآمد و مزیت ایجاد کرد و مشکلات این مناطق را برطرف ساخت.

4
عضو شورای شهر مشهد:
اجرای پروژه های بزرگ عمرانی به شهروندان اعتماد به نفس میبخشد.
عضو شورای شهر مشهد گفت: اجرای پروژه های بزرگ عمرانی در مناطق گوناگون شهر به ویژه در مناطق کم برخوردار، به شهروندان مشهدی اعتماد به نفس بیشتری میبخشد.
به گزارش روابط عمومی شرکت الماس تابان کیش، برزو دبیریان عضو شورای شهر مشهد در بازدید از یازدهمین نمایشگاه مسکن، انبوه سازان و فرصتهای سرمایه گذاری در مشهد، خاطر نشان کرد: این نمایشگاه نشانگر این واقعیت است که اگر اهالی صنعت انبوه سازی و ساختمان در عرضه محصولات و خدمات خود به خوبی عمل کنند و از ظرفیت روابط عمومی ها به درستی بهره بگیرند، میتوانیم امید بسیاری به توسعه و ارتقای این صنعت داشته باشیم و اتفاقات بسیار ارزشمند و مثمر ثمری را در شهر رقم بزنیم.
وی ضمن ابراز خرسندی از فعالیتهای صورت گرفته در پروژه های گوناگون انبوه سازی ارائه شده در این نمایشگاه از جمله بزرگ بازار اطلس، بیان داشت: نقش حضور تشکیلاتی مثل الماس تابان کیش در ارتقای فرهنگی و اجتماعی شهر مشهد بسیار زیاد است و این فعالیت در منطقه ای مانند سیدی که از مناطق کمتر برخوردار محسوب میشود، باعث تغییر نوع نگاه مردم به منطقه خودشان میشود و اعتماد به نفس آنها را افزایش میدهد.
دبیریان افزود: این پروژه باعث میشود مردمی که در منطقه سیدی زندگی میکنند، احساس کنند که در مسائل توسعه شهری و اجتماعی آنها هم دیده شده اند.
وی با بیان اینکه سرمایه گذاری در مناطق کم برخوردار شهری باعث ایجاد شغلهای جدیدی میشود، گفت: این موضوع یکی از مهمترین برکات اینگونه کارهاست که در نهایت رفاه بیشتر را برای مردم به همراه دارد و احساس خوبی را برای آنها به وجود میآورد.
این عضو شورای شهر مشهد تاکید کرد: مجموعه این مسائل باعث میشود که مردم نسبت به خودشان، منطقه و شهرشان اعتماد به نفس و احساس افتخار بیشتری داشته باشند.
دبیریان با اشاره به نقش غیر قابل انکار بخش خصوصی در توسعه حاشیه شهرهایی همچون مشهد مقدس اظهار داشت: بخش خصوصی با اطلاعی که نسبت به نیازهای حاشیه شهر دارد، میتواند سرمایه گذاری مناسبی در این مناطق داشته باشد.
وی نقش نهادهای دولتی را در بسترسازی توسعه حاشیه شهر مهم ارزیابی و عنوان کرد: متولیان دولتی باید فضا را فراهم کنند تا بخش خصوصی بتواند در چنین فضاهایی بهتر از گذشته کار کند.
وی افزود: قرار نیست که سازمانها و نهادهای دولتی خودشان حاشیه شهر را آباد کنند. بلکه طراحی، سیاستگذاری و ارائه ایده های علمی برای حاشیه شهر کاری است که باید دست اندکاران و مسئولان انجام دهند و آن وقت خواهیم توانست متناسب با آن ایده ها از ظرفیت بخش خصوصی برای ایجاد فضای امن و آرام برای مردم حاشیه نشین کمک بگیریم.

2

نوشتن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.