معرفی

بزرگ بازار اطلس در یک منطقه رو به رشد، در زمینی به مساحت ۱۰۸۸۶ مترمربع و در زیربنایی بالغ بر ۱۱۴۰۰۰ مترمربع طراحی و احداث گردیده است. واحدهای تجاری در ۵ طبقه طراحی شده‌اند که وجود سه ورودی در ترازهای مختلف، باعث ایجاد سه طبقه همکف درمجتمع گردیده است که این موضوع از ویژگی‌های بارز بزرگ بازار اطلس به شمار می رود. هم‌چنین تأمین بیش از ۱۲۰۰ واحد پارکینگ در طبقات بازار و سهولت در دسترسی به پارکینگ‌ها توسط آسانسورهای متعدد، پله‌ها و رمپ‌های برقی از نکات حائز اهمیت بزرگ بازار اطلس محسوب می‌شود. در بالاترین طبقه بزرگ بازار اطلس، مجموعه‌ای از واحدهای اداری با امکانات ویژه رفاهی در نظر گرفته شده است که می‌تواند مکمل فضاهای تجاری بزرگ بازار اطلس باشد.


موقعیت مکانی

مجاورت با کمربندی شهید کلانتری، عبور کمربند سبز مشهد از مجاورت پروژه ، نزدیکی به پایانه مسافربری و فرودگاه و به ویژه نزدیکی به انبارها و باربری شهر، از امتیازات ارزشمند بزرگ بازار اطلس است. هم‌چنین این بازار با قرار گرفتن در ابتدای خیابان کوشش جنوبی حجم بار ترافیکی محدوده حرم مطهر را کاهش داده و عبور و مرور وسایل نقلیه را در این منطقه آسان‌تر می‌ نماید.

ویژگی‌های معماری


آنالیزهای فنی پوسته نما

با تشکیل یک کارگروه مهندسی، آنالیزهای فنی لازم در ابعاد مختلف زیبایی‌شناسی، اجرایی و محاسباتی صورت گرفته است که می‌توان به آنالیزهای مقاومتی در برابر زلزله و باد و آنالیزهای حرارتی و برودتی اشاره داشت.

اهتمام به یک رویکرد متمایز مهندسی این نوید را می‌دهد که نمای بزرگ بازار اطلس، نقطه عطفی در طراحی نماهای خاص در آینده باشد. بزرگ بازار اطلس اولین و بزرگ‌ترین نمای دوپوسته در کشور را دارد. پوسته اول از متریال سبک و مقاوم ساخته شده که عایق در مقابل صوت ، حرارت و آتش است. پوسته دوم نیز از یک متریال آلومینیوم وارداتی به نام مش فلزی گسترده تشکیل شده است. اجرای ۳۴ هزار مترمربع نما در دو سطح، بی تردید با رویکردهای سنتی بسیار زمان‌بر خواهد بود. ازاین‌رو اجرای پوسته‌های نما به روش یونیتایز انجام شده است.


تلاش برای ثبت رکورد در سرعت اجرای نما

اهتمام به یک رویکرد متمایز مهندسی این نوید را می‌دهد که نمای بزرگ بازار اطلس، نقطه عطفی در طراحی نماهای خاص در آینده باشد. بزرگ بازار اطلس اولین و بزرگ‌ترین نمای دوپوسته در کشور است. پوسته اول از متریال سبک و مقاوم و همچنین عایق در مقابل صوت ، حرارت و حریق، پوسته دوم از یک متریال آلومینیوم وارداتی به نام مش فلزی گسترده تشکیل شده است. اجرای ۳۴ هزار مترمربع نما در دو سطح، قطعاً با رویکردهای سنتی بسیار زمان‌بر خواهد بود. ازاین‌رو اجرای پوسته‌های نما به روش یونیتایز درحال انجام می‌باشد.


نورپردازی نما

بدون شک نورپردازی‌های ویژه، تأثیر به سزایی در موفقیت یک پروژه تجاری دارد. ازاین‌رو بررسی طرح‌های مختلف نورپردازی از مدت‌هاست که در دستور کار طراحان پروژه قرارگرفته است. در عکس­های زیر، ایده‌های متفاوتی

ارائه شده است که مدیران و مهندسان شرکت در حال بررسی و انتخاب ایده برتر می‌باشند.


معماری فضاهای داخلی

رویکرد مهندسی در خصوص بزرگ بازار اطلس بر سه عنصر زیبایی، کیفیت و سرعت اجرا استوار بوده است. به‌طور معمول بالابردن سرعت عملیات اجرایی با حفظ کیفیت و استانداردها امری دشوار و هزینه‌بر است، زیرا لازمه آن بهره‌گیری از تکنولوژی‌های خاص مهندسی و مصالح نوین می‌باشد.

شرکت الماس تابان به جهت تسریع در انجام عملیات اجرایی پروژه، به روش‌ها و تکنولوژی‌های نوین روی آورده است که یکی از نمونه‌های چشمگیر آن، بهره‌گیری از دیوارهای فراپانل می‌باشد. از ویژگی‌های بارز این نوع محصول و روش ساخت آن می‌توان به این موارد اشاره کرد:

 • امکان انجام بخش عمده‌ای از عملیات اجرای سرامیک و نازک‌کاری قبل از اجرای دیوارها
 • ساخت قطعات دیوارها در کارخانه و بالا رفتن سرعت اجرایی
 • امکان جابه‌جا کردن دیوارها در زمان بهره‌برداری با صرف کمترین زمان و هزینه
 • امکان حذف یا اضافه کردن بالکن‌ها در پروژه در هرزمان
 • عایق بودن در مقابل صوت و حرارت
زیباسازی محیطی

در بزرگ بازار اطلس از مدت ها قبل به منظور ارتقاء کیفیت فضاهای داخلی و بیرونی بازار از حیث ایجاد حس آرامش بخشی و جذابیت های بصری، اقدام به فراخوان، گزینش و خریداری آثار برگزیده هنرمندان برجسته مشهدی نموده اند

کلیه این آثار با در نظر گرفتن ویژگی های فضای پروژه و بصورت اختصاصی و انحصاری خاص بزرگ بازار اطلس خلق گردیده که این مهم در آینده یکی از عوامل تاثیرگذار در حضور و استقبال عمومی و زوار و گردشگران نیز خواهد بود.


امکانات رفاهی

به دلیل اهمیت زیاد امکانات رفاهی، مدیران و کارشناسان پروژه به این نتیجه رسیده‌اند، با افزایش تعداد آسانسورها به ۲۰دستگاه (شامل نفربر، باربر و پانورامیک) و همچنین ۳۲ دستگاه پله‌ و پیاده‌روی برقی، با افزایش سطح رفاه عمومی به عددی بالاتر از استانداردها برسند که بهره‌گیری از پله‌های برقی با عرض مفید یک متر و آسانسورهای متعدد با ابعاد مناسب و سرعت بالا خود گواه این امر است. هم‌چنین بهره‌گیری از آسانسورهایی با سیستم‌های نوین همچون MRL علاوه بر افزایش ایمنی و کیفیت ، هزینه‌های بهره‌برداری و شارژ را کاهش خواهد داد.

ویژگی‌های تأسیسات برق و مکانیک


تأسیسات برق و مکانیک

تأسیسات ساختمان با نگاه ویژه از بابت ارتقای کیفی و با توجه به زمان بهره‌برداری مدنظر قرار گرفت. ما معتقدیم که تأسیسات قلب ساختمان است. به‌ویژه در پروژه‌ای به گستردگی بزرگ بازار اطلس این موضوع بسیار حائز اهمیت است. در این پروژه طراحی و محاسبات تأسیسات بارها مورد بازبینی قرار گرفته و ورود مهندسی ارزش در کلیه مراحل از مطالعات و محاسبات اولیه، تا ارتقای نقشه‌های اجرایی ،تأمین متریال مناسب و اجرا و تکمیل سیستم‌ها ، موجب تغییر رویکردها گردید و باعث شد سطح استاندارد بالاتری برای کلیه آیتم‌های تأسیساتی در نظر گرفته شود. مدیریت کلان و نگاه ویژه به موضوع تأسیسات، هرچند موجب تحمیل هزینه‌های بالاتر گردید، اما دستیابی به سطوح بالای استاندارد را به همراه داشت.


تحقق اهداف تأسیسات
 • تأمین هوای تازه داخل واحدهای تجاری: نتیجه اجرای سیستم هوای تازه، ایجاد فضایی با آسایش بالاتر، افزایش نشاط و جلوگیری از خستگی زودرس است، و موجب می‌گردد ساعت‌ها حضور در بازار برای مشتریان خسته‌کننده نباشد.
 • استفاده از کانال‌های پیش عایق شده: این کانال‌ها عایق صدا بوده و از اتلاف انرژی و هوا جلوگیری می‌نماید، دچار خوردگی نشده و عمر طولانی‌تری دارد .
 • بازیافت انرژی در هواسازها: این هواسازها موجب صرفه‌جویی قابل ‌ملاحظه‌ای در مصرف انرژی در فصول مختلف شده و علاوه بر ثمرات زیست‌محیطی و ملی آن باعث کاهش هزینه‌های بهره‌برداری خواهد شد .
 • استفاده از بویلرهای چگالشی با تکنولوژی روز دنیا: این موضوع با افزایش هزینه اجرایی ، موجب صرفه‌جویی دائمی در مصرف انرژی در زمان بهره‌برداری و تعمیرات و نگهداری آسان ، طول عمر بالا و ورود کمتر گازهای گلخانه‌ای به هوا می‌گردد.
 • استفاده از چیلرهای مدرن: صرف هزینه اختصاص یافته برای این چیلرها بالغ بر ۵/۱ برابر چیلرهای معمولی است که نتایجی همچون مصرف انرژی کمتر، طول عمر بالاتر را در پی دارد.

تمهیدات تأسیسات برقی

ترانس‌های برق: استفاده از ترانس‌های خشک به جای ترانس‌های روغنی موجب راندمان بالاتر، ایمنی بیشتر و خطرات زیست‌ محیطی کمتر می‌گردد.

صاعقه گیر و سیستم ارتینگ: به‌منظور افزایش ایمنی افراد و تجهیزات الکترونیکی موجود در بازار در جهت حفظ سرمایه‌ها، از صاعقه گیرهای الکترونیکی با تکنولوژی روز استفاده شده است و سیستم ارتینگ نیز در بالاترین سطح قابل قبول اجرا می‌گردد.

برق اضطراری : برای افزایش ضریب ایمنی و آسایش بهره‌برداران و مشتریان در مواقع قطع برق، پیش‌بینی برق اضطراری برای سیستم‌های ضروری مانند آتش‌نشانی، آسانسورها، تأمین هوای تازه و نور کافی راهروها و مسیرهای خروج اضطراری به عمل آمده است.

باس داکت: به‌منظور انتقال انرژی برق در سطح استاندارد و مطلوب و همچنین کاهش تلفات انرژی مورد استفاده قرار گرفته است.

سیستم آنتن و ماهواره مرکزی: برای پوشش کامل تلویزیونی و ماهواره‌ای برای کلیه واحدهای تجاری، این سیستم با تکنولوژی روز دنیا طراحی گردیده است.

سیستم‌های صوت: در کلیه فضاهای عمومی پروژه برای ایجاد امکان اطلاع‌رسانی ، پیجینگ و پخش موسیقی و … از یک سیستم صوتی با کیفیت عالی بهره گرفته شده است.

دوربین مداربسته: تمامی فضاهای عمومی بازار تحت پوشش دوربین‌های مداربسته می‌باشد تا در اتاق کنترل تمام قسمت‌ها قابل رصد باشند. درنتیجه ایمنی و کنترل بالاتری در بزرگ بازار اطلس به وجود خواهد آمد.

مانیتورینگ اطلاعات و کنترل هوشمند: جهت اطلاع از وضعیت عملکرد کلیه سیستم‌های حساس و اطلاع از وقایع احتمالی و نحوه کارکرد سیستم‌های مهم، یک اتاق مانیتورینگ و اطلاعات در بازار، پیش‌بینی شده است. بنابراین هر مشکلی در کوتاه‌ترین زمان به اطلاع مسئولین مربوطه رسیده تا مشکل رفع گردد.

جلوه‌های ویژه نور: در نمای، پروژه و برخی فضاهای خاص داخلی با بهره‌گیری از نورپردازی‌های حرفه‌ای و جدید، فضای جذاب و ویژه‌ای را برای پروژه خواهیم داشت.

فیبر نوری: به منظور تسهیل برقراری ارتباط ورودی در خطوط تلفن (تغذیه اصلی خطوط تا اتاق مخابرات بازار) از خطوط فیبر نوری استفاده می‌گردد.

 

نتایج حاصله

صرفه‌جویی در مصرف انرژی: کاهش هزینه‌های مصرف انرژی و به‌تبع آن کاهش هزینه شارژ بهره‌برداران

رعایت مسائل زیست‌محیطی: در انتخاب تجهیزات، توجه خاصی به مسائل زیست‌محیطی شده و انواعی از تجهیزات، انتخاب‌شده‌اند که خطر کمتری برای محیط‌زیست داشته باشند.

افزایش طول عمر تأسیسات: به دلیل استفاده از برندهای برتر با کیفیت بالا، عمر طولانی‌تر برای کلیه سیستم‌ها پیش‌بینی‌شده است.

تسهیل تعمیرات و نگهداری: با انتخاب مدبرانه تجهیزات و سیستم‌های پربازده به کمک متخصصین فنی، راحتی تعمیرات و نگهداری آینده برای بهره‌برداران لحاظ گردیده است.

تأمین آسایش و کاهش هزینه‌های شارژ: نتیجه فعالیت‌های انجام‌شده در انتخاب برند برتر و دقت در اجرای صحیح و سطح استاندارد بالا به تأمین آسایش بیشتر بهره‌برداران و کاهش هزینه‌های شارژ منتهی می‌شود که شرکت الماس تابان کیش امروز با صرف هزینه بالاتر سعی در انجام آن برای خریداران دارد.
حفاظت در برابر حریق

در ساختمان‌های بزرگ با توجه به گستردگی تأسیسات برقی و مکانیکی احتمال ایجاد حریق افزایش می­یابد و از طرفی به دلیل کثرت جمعیت حاضر در ساختمان و تجمیع سرمایه فراوان، مباحث حفاظت ساختمان در برابر حریق اهمیت صد چندان یافته و نیاز به توجه خاصی پیدا می‌کند. با علم کامل به این موضوع و اهمیت آن بزرگ بازار اطلس بالاترین سطح استاندارد را برای حفاظت در برابر حریق در طراحی، تعریف برندهای معتبر، اجرا و بهره‌برداری لحاظ نموده است.

 

تمهیدات معماری جهت کنترل بحران

راه‌پله‌های خروج اضطراری:

تعداد کافی راه‌های خروج

عرض کافی و مناسب برای خروج

در بزرگ بازار اطلس ۱۱ راه خروج اضطراری در تمامی طبقات در نظر گرفته شده است. علائم راهنمای لازم برای هدایت افراد داخل به خارج ساختمان چراغ‌های روشنایی شارژی وجود دارد.

درب‌های ضد حریق:

جهت ایمن بودن معابر خروج کلیه درب‌های راهروها و راه‌پله‌ها ضد حریق است.

امنیت کافی برای خروج افراد

فشار مثبت راه‌پله‌های خروج:

در راه‌پله‌های و راهروهای خروج به‌وسیله کانال‌های هوا در تمامی طبقات، ایجاد فشار مثبت و جلوگیری از ورود دود به مسیرهای خروج صورت می‌پذیرد.

مدیریت دود:

اهمیت مدیریت دود در پروژه‌های بزرگ به دلیل:

 • جلوگیری از کاهش وسعت دید
 • جلوگیری از مشکلات تنفسی
 • جلوگیری از مسمومیت گازهای حریق از طریق:
 • هدایت کانال‌های برگشت و تخلیه هوا به سمت تخلیه در بام
 • خاموش شدن دستگاه‌های هوارسان کنترل حریق
 • باز شدن درب‌های خروج اضطراری
 • فشار مثبت داخل راهروهای خروج برای جلوگیری از ورود دود

 

اعلام حریق:

تمامی طبقات و فضاها تحت پوشش سیستم‌های اعلام حریق متناسب با فضای مربوطه و آدرس دهنده می‌باشند.

آشکارساز دود حتی قبل از بروز شعله توانائی اعلام دود حاصله قبل از حریق را دارد.

نصب شستی‌های اعلام و وسایل اطفاء:

در فواصل مناسب امکان اعلام دستی و اطفاء دستی در مواقع بروز حریق به‌طور کامل وجود دارد.

علائم خروج اضطراری نیز راهنمای خروج در زمان حادثه می‌باشند.

در طراحی انتخاب برند، اجرا و نصب تجهیزات بالاترین استانداردهای جهانی موردتوجه قرار گرفته است.

 

اطفاء حریق:

اطفاء حریق: همه فضاها و طبقات ساختمان تحت پوشش چندین سیستم اطفاء حریق هستند:

 • شبکه بارنده خودکار( اسپرینکلر) که همه طبقات تجاری را پوشش داده است. در صورت رسیدن حرارت محیط به ۶۸ درجه سانتی‌گراد، به‌طور خودکار محل حریق را با پاشیدن آب به‌صورت ذرات ریز و اسپری، خنک کرده و آتش را خاموش می‌کند.
 • شبکه خط تر برای استفاده افراد حاضر در ساختمان در کلیه طبقات
 • شبکه خط خشک برای استفاده مأمورین آتش‌نشانی در کلیه طبقات
 • شبکه خودکار در صورت رسیدن حرارت محیط به ۶۸ درجه سانتی‌گراد به‌طور خودکار محل حریق با پاشیدن آب به‌صورت ذرات ریز و اسپری خنک کرده و آتش را خاموش می‌کند.
 • نازل‌ها و شلنگ‌های خط تر و خشک نیز به‌طور دستی فعال شده و حریق را تحت کنترل درآورده و آن را خاموش می‌کنند.
 • کپسول‌های اطفای حریق: در تمامی فضاهای بازار برای اطفای سریع انواع کپسول‌ها قرار داده شده است.

 

سازه ضد حریق:

فولاد در دمای حدود ۵۰۰ درجه سانتی‌گراد حدود نیمی از مقاومت خود را از دست می‌دهد و حریق می‌تواند آسیب‌های جدی به سازه ساختمان وارد نماید لذا موضوع حفاظت از اسکلت اهمیت خاصی دارد.

اجرای پوشش‌های مقاوم در برابر حریق از متداول‌ترین روش‌های محافظت سازه به شمار می‌آید. در این روش عمدتاً ستون‌ها و تیرهای اصلی جهت عایق سازی قاب‌های سازه‌ای مورد تقویت قرار می‌گیرند .

انواع پوشش‌های مقاوم در برابر حریق جهت محافظت غیرعامل سازه:

 • مواد پاششی معدنی Spray Mortars
 • رنگ‌های منبسط شوندهPaint Intumescent
 • بوردها و پنل های ضد حریق Fire Protection Boards
 • مواد پاششی معدنی Spray Mortars

در پروژه بزرگ بازار اطلس از روش مقاوم سازی سازه فلزی در برابر آتش با استفاده از مواد پاششی معدنی استفاده شده است ، این مواد با نام تجاری مونوکوت و محصول کشور انگلستان بوده که دارای استاندارد UL است .
در این روش سازه ساختمان با پاشش مواد معدنی مقاوم به حریق برای مدت زمان معینی محافظت می‌شود. میزان ضخامت پاشش مواد بستگی به طراحی سازه و مدت‌زمان مورد نیاز مقاومت در برابر حریق دارد. استفاده از این پوشش‌ها به دلیل اطمینان از صحت عملکرد و دقت اجرا از رنگ‌ها و بوردها رایج‌تر است همچنین نسبت به دو پوشش دیگر از خواص مقاومتی بهتری برخوردار می‌باشند. این مواد به روش پاششی اجرا می‌شوند . به همین جهت ستون‌ها و تیرهای ساختمان با پوشش ضد حریق که دارای بالاترین استاندارد جهانی می‌باشد، برای حفاظت در برابر حریق با دمای ۸۰۰ درجه سانتی‌گراد، مقاوم‌سازی شده است.